1.555.555.555 info@yoursite.com
   

  Musíme si pomáhat

  Ekonomika

  Už delší dobu se v naší zemi uskutečňují potravinové sbírky. Jednou ročně u nás bývá dána lidem šance, aby v obchodech udělali malý stejně jako klidně i velký nákup a po zaplacení u pokladny ho tam ‚zapomněli‘. Tedy odevzdali ho tam ve prospěch těch našinců, jimž osud není zrovna příznivě nakloněn.

  kluci ve vozíku

  Tyto sbírky mají za cíl pomáhat lidem, kteří mají co dělat, aby vůbec dokázali nějak vyžít se svými příjmy. Protože takoví si mohou vesměs dovolit jen laciné potraviny, nežijí tudíž zdravě a strádají. A díky pomoci od dárců mají získat potraviny zdarma a ušetřit tak nějakou tu korunu, již mohou následně využít na nějaké to přilepšení si.

  Loni prý takto získaly potravinové banky 4127 tun potravin a drogistického zboží. Množství potravin darovaných řetězci se ztrojnásobilo, přispívali i evropský program potravinové a materiální pomoci, pěstitelé a producenti. A díky tomu se dostalo pomoci více než sto tisícům našich lidí.
  výdaje za potraviny

  Obchodní řetězce přispívaly hlavně potravinami určenými k rychlé spotřebě s uplynulou dobou minimální trvanlivosti, výrobky s poškozeným obalem nebo špatným značením, lidé darovali podle vlastního uvážení něco z toho, co bylo na seznamu žádoucích produktů.

  Výsledek? Loni prý byly tímto způsobem zachráněny potraviny za asi 282 milionů korun.

  A nyní se chystá reforma. Údajná změna k lepšímu.

  Že prý bychom chtěli dávat více, jenže ten dosavadní jeden termín leckomu nevyhovoval. A proto se prý bude od letošního roku konat tato sbírka rovnou hned dvakrát ročně. Mimo tradičního podzimního termínu ještě i v sobotu 18. května. To aby mohli darovat i ti, kdo se v onom dosavadním jediném termínu do některého z obchodů, v nichž tato sbírka probíhá, nedostanou. A aby to bylo ještě lepší, má být možnost darovat potraviny i přes internet, a to dokonce v průběhu celých čtrnácti dnů, a na podzim má být možno darovat na tyto účely i peníze. A dotovat to bude i stát.
  vozík u lednice

  Jak to ve středu oznámili zástupci ministerstva zemědělství, Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky a České federace potravinových sbírek.

  Podílet se na tom budou tři tisícovky dobrovolníků a třiašedesáti miliony korun i ministerstvo zemědělství. Já ale nikoliv!

  Ne proto, že bych na to neměl nebo byl nepřející, ale prostě proto, že nebudu pomáhat se zkreslováním skutečnosti našim mocným. Těm, kteří hlásají, že se díky nim máme přímo skvěle.

  Zatímco řádově každý stý z nás dostává tuto darovanou a dotovanou potravinovou pomoc, aby neživořil.