1.555.555.555 info@yoursite.com
   

  Rubrika: Kultura

  Co znamená pojem otaku?

  Kultura

  Termín přímo souvisí s prostředím japonské seriálové tvorby, jmenovitě anime nebo mangy. Přestože se v západním světě výraz často používá k označení osob libujících si v japonské kultuře, není toto použití z hlediska originálního významu často vůbec správné. V samotné kolébce termínu přitom prošel tento mnoha významovými změnami.

  styl otaku

  Slovo vzniklo v Japonsku v sedmdesátých letech. Vymysleli ho fanoušci anime, a úplně původně sloužilo k jednoduchému oslovování anime nadšenců mezi sebou. Později, zejména v devadesátých letech, se začaly objevovat negativní vyjádření a asociace, směřující vůči fanouškům animovaných seriálů. Dokonce i v novinách se objevila vyjádření nezřídka stereotypizující fanoušky, a degradující celou subkulturu. K negativnímu vnímání definitivně přispěl i případ tzv. „otaku vraha“.

  Část negativního významu se zachovala dodnes jak v Japonsku, tak především v západním pojetí slova. Při jeho obhajobě je možno argumentovat i etymologií – tvrdí se, že pojem je odvozen od japonského výrazu pro dům, domov, bydliště někoho jiného – ne vlastní. Tento fakt bývá vykládán tak, že původ symbolizuje izolovanost a sociální desintegraci těchto lidí.
  modré vlasy

  Přitom pravda je často úplně jiná. Otaku nejen, že se socializují s oblibou a často, ale společnost jiných lidí a komunikaci s nimi přímo vyžadují jakožto základ fungování subkultury. A i přesto, že se dnes velká část mezilidské komunikace přesunula na internet, nadále existují různé události, které tito lidé houfně navštěvují. Překládání slova jako „geek“, jak se často děje v Americe, tedy není z tohoto důvodu úplně na místě. Na druhou stranu, japonská mládež se výrazivem americké kultuře často přizpůsobuje. Určité procento samotných Japonců tedy tento význam z angličtiny převzalo, a používají termín v tomto duchu.

  Význam tedy sice konkrétně stanoven není, přesto mívá pojem otaku jednotící prvky. Těmi jsou velký zájem až posedlost určitou tvorbou, a zároveň i aktivní participace na jejím rozvoji. A to jak tvorbou vlastní a originální, tak tvorba fikcí, alternativních realit, nebo postaviček či kostýmů. Představivosti se meze zkrátka nekladou.

   

  Adventní koncerty a vánoční výstavy

  Kultura

  Právě před Vánoci v období adventu se to v každém městě jen hemží nejrůznějšími výstavami a různými koncerty. V době Vánoc bychom měli všichni zvolnit, trávit čas spolu a zkrátka si to užívat. Také proto v této době najdete všude mnoho pozvánek a nabídek na nejrůznější koncerty nebo výstavy. Ať už se jedná o malé vystoupení, které připravili děti ze škol nebo se svými kroužky, tak třeba jeden z adventních koncertů, které se tradičně pořádají vždy každou jednu adventní neděli.

  figurky v betlémě

  Prožijete nepochybně neopakovatelné chvíle plné nostalgie a vzpomínek na dětství, když si uděláte čas a vyrazíte třeba na představení dětí, které si se svou třídou a učitelkami připravují každý rok vánoční vystoupení na téma narození Ježíška. Dětská vystoupení bývají plné emocí a krásných zážitků a nemusí být mezi účinkujícími nutně i vaše dítě. Mnoho představení se v kulturních domech pořádá pro širokou veřejnost. A pro milovníky vážnějšího žánru jsou tu již tradiční adventní koncerty, které bývají zpravidla charitativní a tak koupí vstupenky přispějete na dobrou věc. Takže kromě toho, že si poslechnete pěknou hudbu budete také odcházet s pocitem, že jste udělali i něco dobrého pro druhé. To vás ve všudy přítomném vánočním spěchu správně naladí a také víc se hodíte do té pravé pohody a vánoční nálady.
  klasická hudba

  Na výstavu vemte i děti

  Pokud vás neláká ani tak představení nebo koncert můžete načerpat inspiraci nebo se trošku vrátit do dětství a dob minulých na některé vánoční výstavě, které se také pravidelně konají. Na ty vemte i své ratolesti a vydejte se například na výstavu betlémů. Pořádají se ale i výstavy třeba starodávných ozdob a dekorací nebo tematické výstavy, jak se Vánoce slavili dříve nebo jak je slaví lidé ve světě. Nabídek je opravdu hodně a to v každém městě. Pokud o žádné zatím nevíte, internet vás zachrání. Tam je většinou vždy všechno uvedené, tak se určitě podívejte a zjistěte, co v okolí můžete navštívit.

  Objevte jihovýchodní Asii

  Kultura

  Hledáte zajímavou destinaci, která naplní vašeho cestovatelské ducha? Jihovýchodní Asie je pro dobrodruhy jako stvořená. Nabízí spousty neotřelých zážitků. Ať už chcete objevovat krásy měst či přírody, tento region má jistě co nabídnout.
  singapore marina bay.jpg
  Jihovýchodní Asii tvoří celkem 12 států. Nalezneme mezi nimi takové, které mají ještě méně obyvatel než například celá Praha, ale i obrovské státy. Nejlidnatější z nich je pak ostrovní země Indonésie, která má přes dvě stě miliónů obyvatel. Například Singapur je opravdový mini státeček, jehož hustota osídlení je však mnohonásobně větší, než je světový průměr. Na pouhých sedmi stech kilometrech čtverečních se tak tady tísní přes čtyři a půl milionu občanů.
  Spousty míst v této oblasti už si našli svou cestu na přední stránky turistických časopisů. Mimo jiné to jsou Maledivy, Filipíny nebo třeba Indonésie s vyhlášenou destinací ostrovem Bali, který představuje opravdový dovolenkový ráj. Opomenout byste určitě neměli ani méně proslulé země. I přesto, že ve Vietnamu je radno dávat si velký pozor na své doklady a peníze, je to krásná země plná přívětivých lidí, a to převážně na venkově. Navíc se zde stále můžete pozorovat pozůstatky nechvalně známé vietnamské války. Podobná situace je i v sousedním Laosu. Na jednom místě se zde snoubí archeologické skvosty s děsivými pozůstatky válečného konfliktu. Jeho název zní planina džbánů a určitě stojí za vaši pozornost.
  loďky na pláži.jpg
  I Thajsko se dostalo do povědomí cestovatelů, jeho, na naše poměry nízké, ceny mu zajišťují hojný příliv turistů každý rok. Při volbě datumu návštěvy se však vyvarujte období monzunů, které jistě dokážou takový výlet znepříjemnit. Bohužel musí tato oblast za krásné pláže a nádherné přírodní scenérie platit svou daň. Region je sužován zemětřeseními i sopečnými erupcemi.

  Solární plachta je ideální nejen na ohřev vody

  Kultura

  Tyto krycí fólie jsou čím dál tím více rozšířené a zároveň oblíbené. Při zakoupení je nutné jen pamatovat na pár důležitých faktů. Plachta aby byla po všech stránkách efektivní, musí skutečně pasovat rozměrově na náš bazén. Výhodou je, že se vyrábí podle rozměrových možností bazénů, tak to nebude zase takový problém. Důležité je si ale uvědomit, že musí mít kontakt s hladinou vody, takže neexistují nějaké zbytečné přesahy. Vyrábí se ve dvou dostupných barvách, v černém a modrém provedení.

  bílé zábradlí

  Proč jsou tak žádané?

  • K ohřevu využívají bezplatnou sluneční energii, tudíž šetří naši peněženku a odběr elektrického proudu a jsou ekologické.
  • Udržují vodu čistou, díky dostatečnému zakrytí nám do bazénu nenapadají různé nečistoty nebo i hmyz.
  • Přes noci udělá vlastně izolaci a tím omezí odpařování vody z bazénu.
  • Omezuje únik tepla, takže při poklesu okolní teploty, hlavně v noci drží naakumulovanou teplotu vody. Klidně ráno si můžeme jít zaplavat, voda bude rozhodně velmi příjemná a tělu to prospěje.

  čistá voda

  Zakrýváme vodu pro ohřev

  Příjemná voda na koupání zvyšuje komfort vodních radovánek. Solární plachta se vyrábí v různých mírách, provedení tloušťky a je tvořena z bublinkové polyetylénové tepelně izolační plachty. Právě bublinky zde hrají hlavní roli. Mají přímý kontakt s vodou, takže plachtu musíme vždy položit na vodu bublinkami dolů. Ty pak působí doslova jako čočky a zachytávají teplo ze slunečních paprsků. Tím je zajištěný ohřev vody.

  hotelový bazén

  Správná údržba prodlouží její životnost

  Pouze správná údržba nám pomůže zvýšit nejen její efektivitu, ale také životnost. Je důležité si přečíst návod na její péči, jelikož jsou některé věci, které jí rozhodně neprospějí. Například je důležité mít správně ošetřenou vodou bazénovou chemií. Třeba vysoká hodnota chlóru by jí rozhodně neprospěla. Stejně tak by nebylo rozumné jí po sundání z vody stočit a nechat na slunci. Ani teplota v minusových hodnotách jí nesvědčí. Dále se nevyplatí na ni pokládat těžké zátěže, to by také vedlo k jejímu rychlému konci. Na druhou stranu při dodržení pokynů od výrobce získáme skvělou pomocnici, na kterou si velmi rychle zvykneme.