1.555.555.555 info@yoursite.com
   

  Rubrika: Cestování

  Přechody hor a jídlo

  Cestování

  Nemá smysl promýšlet vybavení na pěší turistiku, shánět to co je kvalitní, ale přitom co nejlehčí a potom si batoh naplnit konzervami. Každý, kdo chodí po horách, ví, jak je cítit každý gram zátěže. Zvláště v závěru dne, když už toho máte plné zuby. Jak byste nejraději tu přetěžkou potvoru, co nesete na zádech, hodili z hřebene někde do údolí.

  Na horách je třeba jíst

  A proto dlouhodobě vybíráte co nejlehčí vybavení. Pevným, a odolným, přesto lehkým batohem počínaje, přes pečlivě vybírané spací potřeby. Přitom řešíte i různá dilema. Je lepší spacák, který je sice trochu těžší, ale více zahřeje? Nebo tepelný komfort trochu ošidit a raději si sehnat ultralehký stan a spát tak v suchu a bez dotírání studeného větru?

  Vše co hodláte nést na zádech, třídíte, vyřazujete a nakonec zabalíte do batůžku.  S výsledkem jste spokojeni. Váha zavazadla není vůbec velká. Jenže do batohu ještě musíte nabalit něco. Jsou to potraviny. Je asi hloupost, šetřit na vybavení každý gram a potom si do batohu nasypat několik konzerv hotových jídel. Bez ohledu k jejich chuťové úrovni jde o to, že tyto potraviny jsou velice těžké. Každá z takových konzerv se může váhou blížit půlce kila.

  Je vhodné se proto zaměřit na potraviny dehydrované. V obchodech je jich slušná nabídka. Je dobré ale i tady přemýšlet. Pozorně vybírejte. A vybírejte nejen podle vašich chutí. Důležitý údaj, který vyhledávejte na každém sáčku je návod k přípravě, respektive délka vaření.

  Jídlo v přírodě se dá i ulovit

  Je rozdíl, jestli se jídlo připravuje po dobu 3 minut, nebo jeho doba vaření je 10 a více minut. To znamená více paliva a ono palivo, je zase nějaká váha navíc. Samozřejmě samotný plyn neváží skoro nic, to samé benzín. Jenže obaly, ve kterých toto palivo přenášíte, nějakou váhu mají.  Také zabírají prostor v batohu. Z hlediska váhy jsou nejlepší specializované potraviny, které se připravují přímo v přepravních sáčcích. Do nich stačí nalít správné množství vroucí vody a chvíli počkat. Z tohoto sáčku se pak přímo mohou konzumovat.

  10 nejkrásnějších míst v Polsku

  Cestování
  Tatranský národní park
  Na jihu Polska se rozprostírají jediné skutečné hory v zemi. Pyšní se skalnatými vrcholky se nacházejí nejkrásnější přírodní divy národa – třpytící se Morskie Okolake nebo nejvyšší vrchol Rysy (2500m). Vzhledem k dechberoucí přírodní kráse není divu, že je národní park pod záštitou UNESCA.
  pohled na pole
  Les Białowieża
  Divoká a pravěká půda, která se rozprostírá na hranici mezi Polskem a Běloruskem na východu země je Białowieżský les, který je považován za jeden z posledních pozůstatků panenského lesa v Evropě. Celkově se rozkládá na ploše více než 3000 kilometrů čtverečních a je zapsán ve světovém dědictví UNESCA pro své nedotčené přírodní krásy. Můžete zde narazit na putovní stáda ohroženého Zubra Evropského nebo obdivovat kolosální duby.
   
  Malbork
  Město leží mezi Elblągskými jezery a mezi polskými Mazury. Je domovem jedné z nejzajímavějších středověkých památek v celé Evropě.  Mezi rozlehlými městskými hradními komplexy je nekonečné množství fotografických příležitostí. Jeden z nejkrásnějších výhledů na pevnost z červených cihel je z protilehlých břehů řeky Nogat.
   
  Staré město Krakov
  Politické, hospodářské a kulturní centrum polského království je historické jádro UNESCO. V jeho středu se nachází velké tržiště, které je opravdovým centrem místního života. Hemží se prodejci květin, řemeslnými obchody a rozlehlými terasy kaváren. Kolem jeho okrajů se nacházejí staré městské brány, velká pevnost Barbicam a majestátní hrad Wawel.
  rybník u zámku
  Oblast Mazurských jezer
  Mazurská jezerní oblast je dlouhodobě oblíbená u domácích polských rekreantů. Celkově je domovem více než 2000 samostatných jezer. Tím největším je Śniardwy a jezero Mamry je nejoblíbenější.
   
  Krkonošský národní park
  420 km západně od Krakova se na hranicích s Českou republikou rozprostírá Krkonošský národní park. Nabízí nádherné výhledy na jedlové a smrkové lesy, hluboká říční údolí a prostá městečka, kde se zastavil čas.