1.555.555.555 info@yoursite.com
     

    Časté mýty ohledně refinancování hypotéky

    Ekonomika

    Přemýšlíte o refinancování hypotéky, ale bojíte se příliš vysokého penále za předčasné splacení, zbytečného papírování nebo byrokracie? Ohledně refinancování hypotečního úvěru koluje celá řada mýtů a polopravd, které je zapotřebí jednou provždy vyvrátit. Pojďme se společně podívat na ty nejčastější, které jste možná zaslechli i vy.

    muž na počítači

    Přibližně tři měsíce před koncem fixního období úrokové sazby je dlužník obeznámen s novými podmínkami na další fixní období. V tuto chvíli má dlužník dvě možnosti, buď přijme podmínky věřitele a nadále bude splácet jako doposud nebo se rozhodne refinancovat a přejít k jinému věřiteli. Refinancování by mělo nastat ve chvíli, kdy jiná banka nabídne výrazně výhodnější podmínky v podobě nižší úrokové sazby či zvýhodnění u jiných doplňkových produktů nebo služeb. I dnes se však najde řada Čechů, kteří nesrovnávají nabídky ostatních poskytovatelů a i nadále splácí stávající hypoteční úvěr, i když by v případě refinancování mohli výrazně ušetřit. Ušetřit lze přitom opravdu hodně!

    Mýty spojené s refinancováním

    • Refinancování jen se souhlasem věřitele

    stisk ruky

    Refinancování hypotéky je ve zkratce vlastně splacení aktuálního hypotečního úvěru úvěrem novým, který je sjednán za lepších podmínek pro dlužníka. Pokud se tedy z jakéhokoliv důvodu rozhodně dlužník svůj běžící úvěr refinancovat, může tak učinit i bez souhlasu věřitele. Je ale zapotřebí věřitele o tomto kroku informovat s dostatečným předstihem (min. 30 dnů před koncem fixace).

    • Vysoké sankční poplatky za předčasné splacení

    Pokud se hypotéka nachází v období fixace, je předčasné splacení takového úvěru pro dlužníka zcela zdarma. Banka si tedy nesmí účtovat žádné poplatky za ušlý zisk, o který přišla v důsledku předčasného splacení. Aktuálně je refinancování mimo období fixace zpoplatněno, ovšem u řady bank je to v řádu stokorun.