1.555.555.555 info@yoursite.com
   

  Vybrat víno nemusí být věda – Jaké bude chutnat vám a podle čeho volit?

  Produkty

  Důvodů, proč si dát občas skleničku dobrého vína může být hned několik. Víno je nejen dobré, ale je i zdravé a navíc podpoří i dobrou náladu. Které zvolit?

  Vybrat víno nemusí být věda – Jaké bude chutnat vám a podle čeho volit?

  Máte chuť na dobré víno, ale nevíte, jak to dobré víno vlastně je? Vybrat víno sice nemusí být věda, ale úplně lehké to mít také nebude, zvláště když vínům nerozumíte a nemáte možnost konkrétní víno ochutnat ještě před tím, než si ho koupíte. Do láhve nevidíme, nejlepší je tak víno nakupovat ve vinotékách, kde vám personál alespoň poradí, mnohdy je také možnost víno ochutnat, stejně jako je tomu v dobrých restauracích. V obchodech je pak dobré sledovat etiketu a nezbude vám pak nic jiného, než zhodnotit přečtené informace. Ne vždy se totiž dostaneme k potřebným informacím přímo během výběru, jsou ale i odrůdy vín, na které se můžete spolehnout.

  pexels-photo-3840331

  Jaké víno vám chutná?

  Dost často ale lidé tápou i v tom, jaké víno vlastně chtějí nebo jaké jim bude chutnat. Červená vína jsou hodně hutná a hodí se pro chladnější podzimní a zimní večery, kdy krásně zahřejí celé tělo, červená vína se podávají i ke zvěřině, červenému masu, k některým sýrům nebo těžším jídlům, lehké červené víno asi budete hledat hodně těžko, červená vína ale jsou i odborníky doporučovaná a dokonce jsou zdraví prospěšná. Díky látkám, které se v červeném vínu obsahují, můžete ochránit například své srdce, ale i mozek.

  Opakem jsou vína bílá. Ty jsou lehčí, navíc se u nás setkáváme ještě s dalším jejich označení. Bílé víno může být suché, polosuché, polosladké či sladké. Jde totiž o to, kolik cukru bílé víno obsahuje, sladká vína jsou hodně intenzivní a příliš neosvěží, naopak suchá vína jsou osvěžující a také se hodí k lehčím jídlům, sýrům a salátům. Velkou lahůdkou pak mohou být i vína růžová. I bílé víno si ale dle odborníků můžete dopřát častěji, stejně jako víno červené i to bílé může být prospěšné našemu zdraví. Jen pozor na to, že to platí pouze v případě, že vypijete maximálně jednu až dvě deci vína denně.

  pexels-photo-290316

  Vyznáte se v názvech?

  Některé názvy vín jsou nám notoricky známé. I podle toho samozřejmě můžete vybírat, na správnou cestu při výběru vás může přivést i známé vinařství. Pozor však na to, někdy se pod zdánlivě neznámým názvem může skrývat u nás velmi známá odrůda vína. Pinot Gris Iwc-club je například odborným názvem pro odrůdu u nás známou jako Rulandské šedé.

  Navíc zahraniční vína mohou mít na svých etiketách odlišné údaje, v zahraničí se například ani nevyužívá rozlišování u bílých vín, zda jde o víno suché, polosuché, sladké či polosladké. My u nás ale víme, že to na etiketě nesmí chybět.