1.555.555.555 info@yoursite.com
   

  Jak si vybrat v záplavě běžeckých bot

  Produkty

  Současný trh s běžeckou obuví je pro mnohé španělskou vesnicí. Přestože stále platí, že se jedná o jeden z finančně nejdostupnějších sportů, pokud to s během myslíte opravdu vážně, neobejde se tato vášeň bez poměrně znatelných finančních investic. A patrně tou největší a zároveň nejdůležitější bude vaše obutí. Dávno minulé jsou doby, kdy v obchodech byly dostupné pouze obyčejné tenisky a běžci tak nemuseli moc přemýšlet, do čeho že své „zbraně“ obouvají.

  adidasky na trati

  Kde se pohybujete?

  Jestli patříte mezi ty, kteří rozlišují boty na pánské a dámské a pak podle velikostí, vězte, že to je opravdu pouze pověstná špička ledovce. Nevíte-li si rady, rozhodně se vám vyplatí navštívit specializovaný obchod, kde vám proškolená obsluha dokáže pomoci vybrat botky na míru vašemu stylu. První otázkou bude, v jakém terénu běháte. Podle toho se totiž budete muset rozhodnout pro jednu z následujících kategorií.

  ·         ROAD – silniční boty, které pravděpodobně budou tvořit většinu sortimentu běžných obchodů se sportovním vybavením. Jejich podrážka je uzpůsobena asfaltu či dalším zpevněným cestám. V současnosti je to nejrozšířenější kategorie, která však není zdaleka vhodná pro každého!

  ·         TRAIL – jsou zajímavé především pro ty, kteří se nejčastěji pohybují v přírodě. Běh v lese, na louce, v kopcích a dalších místech, která kladou vysoké požadavky na přilnavost podrážky, vás předurčují k tomu, abyste lovili v této kategorii. Spodek boty bývá opatřen odolnou pryží, která je navíc vybavena hlubokým dezénem.
  běžící vietnamka

  Jak jste na tom s výkonností?

  V rámci výše uvedených dvou základních kategorií budete muset také zhodnotit svou výkonnost. Zde jsou dvě základní možnosti:

  ·         PERFORMANCE pro opravdu vysokou kilometráž v rámci tréninku.

  ·         RACING pro závodníky. Využívají se však i při trénincích rychlosti.

  Došlap a jeho kompenzace

  V neposlední řadě je zde důležité, jakým stylem vytáčíte nohu při došlapu. S tím vám právě pomohou ve specializovaných obchodech. Upravený běžecký pás s kamerami snímá váš běh a vyhodnotí, zda je pro vás vhodná obuv NEUTRAL (při správném došlapu) či SUPPORT (v případě, že je vaše chodidlo vychylováno dovnitř či ven).

  Toto jsou ty nejdůležitější kategorie. Existují jich další desítky. Populární jsou třeba minimalistické BAREFOOT boty, které v podstatě netlumí došlap a nutí tak člověka běhat přirozeně. Jejich výhodou je neuvěřitelná lehkost.