1.555.555.555 info@yoursite.com
   

  Požitek pro motorkáře, cyklisty ale i jiné obdivovatele Alpských průsmyků

  Cestování

  Průsmyk Stelvio – italsky Passo dello Stelvio – druhý nejvyšší průsmyk a silniční sedlo v Alpách. Ve své  nadmořské výšce 2758 m vyčnívá mezi Alpskými vrcholky, asi 200 metrů od Švýcarských hranic. Do konce první světové války průsmykem procházela hranice mezi Rakouskem-Uherskem a Italským královstvím. Okolí průsmyku tvoří od roku 1935 Národní park Stelvio. V dnešní době je hojně vyhledávaný jako adrenalinový cíl cyklistů i motorkářů. Pokud jedete autem, potkáte jich zde,  zvláště pak nahoře u vrcholové cedule opravdu hodně. Každý zde chce být vyfocen, takže na svůj snímek můžete i chvilku čekat. Ale pokořit slavné serpentiny je pocit, který stojí za to. I pánové z pořadu Top Gear tento průsmyk prohlásili za nejlepší silnici v Evropě.
  stelvio jho

  Průsmykem také prochází jedna z etap cyklistického závodu Giro d'Italia, což je druhý nejstarší a nejtěžší italský cyklistický etapový závod. Vyjíždět sem můžete třeba z italského města Bormio, kde pravidelně hostuje Světový pohár v alpském lyžování; místní sjezdová dráha Pista Stelvio patří k těm nejnáročnějším mužským disciplínám.
  severní rampa

  Při cestě vás jistě uchvátí nádherné vyhlídky a přímo z průsmyku můžete udělat navíc několik túr na přilehlé vrcholky. Na samém vrcholu je vyhlášená restaurace Tibet, z které u výborného jídla můžete zažít úchvatné výhledy na mohutné skalní stěny a na horní část serpentin přímo do údolí. Najdete zde také odpočinkové místo, horskou chatu i stánek s pravými tyrolskými vursty a pravým tyrolským prodavačem v kroji, který se domluví hned čtyřmi jazyky, včetně češtiny!
  horský průsmyk

  Na cestě dolů si vychutnáte 60 ostrých zatáček, z toho 48 ze severní strany. Silnice na prudkých svazích je velmi úzká a nechybí zde ani množství jednosměrných tunelů, mnohé z nich jsou do skal ručně vysekané.

  Přejezd je otevřen obvykle od června do září, ale může být uzavřen vždy, pokud přijdou nečekané sněhové přeháňky. Ale projet tento legendární alpský průsmyk přezdívaný „královna alpských silnic“ je pro každého opravdovou výzvou.

  Požitek pro motorkáře, cyklisty ale i jiné obdivovatele Alpských průsmyků
  Ohodnoťte příspěvek